Winners of British Final Festival of One Act Plays

If a page on an individual festival's history is available, you can access it direct by selecting the X in its History column below. The same applies for the Photos column.

We’re working on building our history and photo archives of winners (and others at finals and other events). If you can help with any photos or other items that you think might be of interest, please get in touch. We'd also like to hear your personal memories of these events: these will be added to the history pages.

A list of past winners of the Wales Final Festivals is also available.

Howard De Walden Trophy Winners (Best Production)

 

Year Venue Company Play Playwright Adjudicator

History

Photos
2016 Sherman Theatre The Unknown OUTCasts Contractions Mike Bartlett Jan Palmer Sayer GoDA X X
2015 The Wilde Theatre Kirkintilloch Players Her Slightest Touch Torben Betts Paul Fowler GoDA X X
2014 Macrobert Arts Centre Fintry Amateur Dramatic Society Victor's Dung Seamus O'Rourke Colin Dolley GoDA X X
2013 Millennium Forum Theatre Troupers A Day in the Death of Joe Egg Peter Nichols Tom Doherty X  
2012 Torch Theatre Kirkton Players In the Blinking of an Eye Jeremy Hylton Davies Ian Sarginson GoDA      X X
2011 Wyvern Theatre Tryst Theatre 'C' Art (Act I) Yasmina Reza Mike Tilbury GoDA X X
2010 Village Theatre Lurig Drama Group Melody Deirdre Kinahan Dr Russell Boyce BA DSD FRSAMD FRSE X X
2009 Adrhowen Theatre Kirkton Players Two Jim Cartwright Walker Ewart ADA X X
2008 Taliesin Theatre Stewarton Drama Group One Good Beating Linda McLean Chris Jaeger GoDA X X
2007 Solihull Arts Complex Total Arts Community Theatre Find Me Olwen Wymark Scott Marshall GoDA X X
2006 Perth Theatre Holywood Players The Invisible Man Jennifer Johnston Brian Marjoribanks X  
2005 Riverside Theatre Another Theatre Company After Liverpool James Saunders Michael O'Hara ADA X  
2004 Aberystwyth Arts Centre The Young Theatre (at Beaconsfield) Ball Boys David Edgar Chris Yeager GoDA X X
2003 Gaiety Theatre Kirkton Players The Steamie Tony Roper Russell Whiteley GoDA X  
2002 Eden Court Theatre Kirkton Players Bouncers John Godber Richard Wilson X X
2001 Lyric Theatre Wick Players A Bench at the Edge Luigi Jannuzi William Burns MBE GoDA X  
2000 North Wales Theatre Runnymeade Drama Group Lear’s Daughters The Women’s Theatre Group (from an idea by Elaine Feinstein) Irene Rostron GoDA X  
1999 Campus West Theatre Kirkton Players The Dumb Waiter Harold Pinter Joan Chester-Willis GoDA, LGSM, LLAM (Hons) X  
1998 Falkirk Town Hall Wick Players Lone Star James McLure Dr Russell Boyce BA DSD FRSAMD FRSE X  
1997   Kirkintilloch Players The Dancing Fusilier Mike Tibbetts      
1996 Theatr Clwyd Barn Theatre Club Plaza Suite (Act III) Neil Simon Scott Marshall GoDA X X
1995   Dewsbury Arts Group The Last Yankee Arthur Miller      
1994 Arts Guild Theatre Reigate Amateur Theatrical Society Ball Boys David Edgar Charles Bell X X
1993 Ardhowen Theatre Dunaverty Players A Slight Ache Harold Pinter Roma Tomelty X  
1992 Sherman Theatre Castaway, Aberystwyth After Liverpool James Saunders Ron Whetton GoDA X X
1991 Little Theatre, Southport Bangor Drama Club The Donahue Sisters Geraldine Aron Mike Tilbury GoDA X  
1990 Dundee Repertory Theatre The Headley Players Bouncers John Godber Dr Russell Boyce BA DSD FRSAMD FRSE X  
1989   East Essex Players Day of the Dog Graham Swannell      
1988 Theatr Clwyd Old Grammarians ADS The Birthday Party Harold Pinter Anthony Cornish GoDA X X
1987 Stantonbury Theatre Heath Players, Surrey Private Lives (Act II) Noel Coward Elizabeth Wilson GoDA X X
1986 Eden Court Theatre The Players' Theatre, Gelligaer The Forced Marriage Molière Irene Rostron GoDA X X
1985 Riverside Theatre Riverside Players Skirmishes Catherine Hayes Sam McCready X X
1984 Sherman Theatre Bangor Drama Club Winners Brian Friel Roy Seammen LGSM GoDA X X
1983   Bournemouth Little Theatre Club Little Eyolf Henrik Ibsen      
1982   The Players' Theatre, Gelligaer Sganarelle Molière      
1981   Harrodian Theatre Company Playing With Fire Barbara Field      
1980 Arts Guild Theatre Old Grammarians ADS The Brute Anton Chekhov Tomas MacAnna X X
1979   Tryst Theatre, Falkirk Equus (Act I) Peter Shaffer      
1978   Extension Theatre Company Lessons To Be Learned Dave Lodge      
1977   The Players' Theatre, Gelligaer After I’m Gone Frank Vickery      
1976   Slemish Players, Ballymena No Why        
1975   The Clarence Players Doreen        
1974   Maidenhead Players (Christian Council) Was He Anyone? N. F. Simpson      
1973   Claverley Players The Miracle Worker William Gibson      
1972   Wye Players, Hereford Trevor        
1971   Wye Players, Hereford How’s The World Treating You Roger Milner      
1970   Greenock Players A Shilling for the Beadle James Scotland      
1969   Pontllanfraith W.I. The Nine Fathers Leslie Bonnet      
1968 Grove Theatre, Belfast Paisley Old Grammarians ADS The Proposal Anton Chekhov Ray McAnally X X
1967   Stirling Amateur Dramatic Club The Birthday Party Harold Pinter      
1966   George Square Players The Long Christmas Dinner Thornton Wilder      
1965   Edinburgh Graduate Theatre Group Getting and Spending Michael J. Chepiga      
1964   Llyn Safaddan Players They Simply Fade Away T.C. Thomas      
1963   Belfast Drama Circle Heaven Is An Island        
1962   Greenock Players Tail-Piece        
1961   Oxford House Players God Is My Mountain        
1960   St Dunstan’s Players, Bristol In The Zone        
1959   Belfast Drama Circle Liberation        
1958   Edinburgh People's Theatre Who Loves Moraig (Act I) Jack Ronder      
1957   Grangetown Boys Club Drama Group Sordid Story J.A.S Coppard      
1956   Greenock Players The Reeves Tale        
1955   Llyn Safaddan Players Davy Jones Dinner T.C. Thomas      
1954   Octave Theatre Club, Northwood The Wedding Morning        
1953   The Barrhead Players Club, Glasgow The Masterful Wife        
1952   Sutton Amateur Dramatic Club The Heiress (Act II)  Ruth & Augustus Goetz      
1951   The Barrhead Players Club, Glasgow Displaced Persons Elizabeth Milne      
1950   West Hertfordshire Players Club The Proposal Anton Chekhov      
1949   Birmingham International Centre Pullman Car Hiawatha Thorton Wilder      
1948   Aberdare Little Theatre Birds of a Feather Thomas Doran      
1947   Newport Civil Defence Dramatic Society Jephthah’s Daughter Elma Levinger      
Suspended for WWII
1939   Unity Theatre Club, London Plant in the Sun Ben Bengal      
1938   Midland Bank Dramatic Society, London Count Albany Donald Carswell      
1937   Newcastle Central Y.M.C.A. Drama Club The Willing Spirit        
1936   Guild of Abbey Players, Abingdon The Spartan Girl        
1935   Welwyn Thalians Not This Man        
1934   Barr & Stroud Dramatic Society What Every Woman Knows (Act I)        
1933   Birkenhead Institute Old Boys Dramatic Society The Road of Poplars Vernon Sylvaine      
1932   The Players Club, Beaconsfield On the High Road        
1931   Falkirk High School F.P.D.C. Ardvorlich’s Wife Gordon Bottomley      
1930   Hampstead Play & Pageant Union The Man Who Wouldn’t Go To Heaven F. Sladen-Smith      
1929   Liverpool Playgoers The Devil Among The Skins Ernest Goodwin      
1928   Ardrossan & Saltcoats Players The Old Lady Shows Her Medals J.M. Barrie      
1927   Welwyn Garden Society Mr Sampson John Sherman      

Updated February 2017

Back to Top

 

http://www.samuelfrench-london.co.uk